  • 173D685X0006VW
173D685X0006VW
advertisement
Manufacturer No:
173D685X0006VW
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-173D685X0006VW
Package:
Axial
Datasheet:
173D685X0006VW
Description:
6.8μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) Axial
Step5Bar-code shipping tag
173D685X0006VW
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TANTALEX®, 173D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Diameter
    2.79mm
  • Length
    7.37mm