  • 18VRGT324K504NA3
18VRGT324K504NA3
advertisement
Manufacturer No:
18VRGT324K504NA3
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-18VRGT324K504NA3
Package:
Datasheet:
Description:
POT 500K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
18VRGT324K504NA3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
  • Mfr
    CTS Electrocomponents
  • Series
    18VRG
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.05W, 1/20W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Push-Pull, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.661" Dia (16.80mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    500k
  • Features
  • Actuator Length
    0.750" (19.05mm)