  • 199D157X0016F6B1E3
199D157X0016F6B1E3
advertisement
Manufacturer No:
199D157X0016F6B1E3
HK JDW NO:
874-199D157X0016F6B1E3
Description:
150μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.008mA Tape & Reel (TR) Radial
Step5Bar-code shipping tag
199D157X0016F6B1E3
    10 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.378Dia 9.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.008mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    9.6mm
  • Width
    9.6mm