  • 1N5938CE3/TR13
1N5938CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5938CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5938CE3/TR13
Datasheet:
1N5938CE3/TR13
Description:
38Ohms ±2% 36V 1μA @ 27.4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5938CE3/TR13
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Impedance
    38Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 27.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    38Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V