  • 206CMQ200
206CMQ200
advertisement
Manufacturer No:
206CMQ200
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-206CMQ200
Package:
PRM4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
206CMQ200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 206CMQ200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PRM4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A