  • 2200HT-271-V-RC
2200HT-271-V-RC
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-271-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2200HT-271-V-RC
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2200HT-271-V-RC
Description:
FIXED IND 270UH 3.3A 160 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-271-V-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    2200HT
  • Size / Dimension
    0.950Diax0.550W 24.13mmx13.97mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13.97mm
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    3.3A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    11.68mm
  • Lead Spacing
    11.684mm
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    3.3A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    3.3A
  • Diameter
    24.13mm