  • 2200HT-560-H
2200HT-560-H
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-560-H
HK JDW NO:
103-2200HT-560-H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
2200HT-560-H
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-560-H
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.950Dia 24.13mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Obsolete
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    6.1A
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Hortizontal Mount
  • Lead Spacing
    21.844mm
  • Lead Diameter
    0.8636 mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    46mOhm Max
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Rated Current-Max
    6.1A
  • Height Seated (Max)
    0.550 13.97mm