  • 224PPA302KR
224PPA302KR
advertisement
Manufacturer No:
224PPA302KR
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-224PPA302KR
Package:
Axial
Datasheet:
224PPA302KR
Description:
PPA 0.22μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 3000V 3kV-DC 750V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
224PPA302KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PPA
  • Size / Dimension
    1.201Diax2.165L 30.50mmx55.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    3000V 3kV
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.9mOhm