  • 225P68391WD3
225P68391WD3
advertisement
Manufacturer No:
225P68391WD3
HK JDW NO:
192-225P68391WD3
Datasheet:
225P68391WD3
Purchasing and Inquiry
225P68391WD3 Overview
The device has 200MOhm insulation resistance.There is 0.375 9.52mm lead spacing on this electrical device.A temperature of -55°C~85°C is suitable for operation of the device.
225P68391WD3 Features
200MOhm insulation resistance
225P68391WD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P68391WD3 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • IGBT
  • Industrial and automotive inverters
  • Switch-mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Mobile communications
  • Lighting
  • VCO's
  • Snubbering
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
225P68391WD3
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 225P
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.339W 17.80mmx8.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    8.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.375 9.52mm
  • Insulation Resistance
    200MOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Height
    12.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.488 12.40mm