  • 241-5-12A22
241-5-12A22
advertisement
Manufacturer No:
241-5-12A22
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-241-5-12A22
Package:
Datasheet:
241-5-12A22
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
241-5-12A22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    71.37mm Lx41.40mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Shielding
    Unshielded
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1A
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    12.6V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12.6V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    12 VA
  • Height
    41.4mm
  • Height Seated (Max)
    35.05mm
  • Length
    71.37mm