  • 3046L-1-103
3046L-1-103
advertisement
Manufacturer No:
3046L-1-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3046L-1-103
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
3046L-1-103
Purchasing and Inquiry
3046L-1-103 Overview
Sensors for measuring linear position are packaged in Module, Wire Leads, Threaded packages for protection. The Bulk package houses this electronic component. Sensors for linear position measuring can oppose the passage of currents that are 10kOhm. The power dissipated by the linear position measuring sensor should be 0.125W without sustaining damage.
3046L-1-103 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Resistance Tolerance: ±20%
3046L-1-103 Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3046L-1-103 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Battery-powered applications
  • Dishwasher control systems
  • Valve control
  • Steering Wheel Position Sensor
  • Automotive rotary position sensors
  • Joysticks
  • Voice coil testing
  • Rotary position measurement, like
  • Pedal Position Sensor
  • Absolute Rotary Position Sensor
Step5Bar-code shipping tag
3046L-1-103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Wire Leads, Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    1000 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Potentiometer
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Technology
    Resistive
  • Depth
    5.69mm
  • Construction
    Sealed
  • Base Part Number
    3046L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Size Code
    7726
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    ±5%
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
  • Length
    40.41mm