  • 3059L-1-501
3059L-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3059L-1-501
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3059L-1-501
Package:
Datasheet:
3059L-1-501
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 500 OHMS 10% 1-1/4IN Wire Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3059L-1-501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Weight
    2.834952g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3059 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Lead Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    4.83mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3059L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    152.4mm
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    70°C