  • 3262P-1-200
3262P-1-200
advertisement
Manufacturer No:
3262P-1-200
HK JDW NO:
103-3262P-1-200
Step5Bar-code shipping tag
3262P-1-200
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    Trimpot® 3262 - Sealed
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.185 Face x 0.185 H 6.35mmx4.70mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3262P
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2525
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    4.699mm