  • 3266W-1-502LF
3266W-1-502LF
advertisement
Manufacturer No:
3266W-1-502LF
HK JDW NO:
103-3266W-1-502LF
Package:
Datasheet:
3266W-1-502LF
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3266W-1-502LF
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    425mg
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.270 H 6.35mmx4.31mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Pitch
    2.54mm
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    4.5mm
  • Construction
    Multi-Turn
  • Base Part Number
    3266W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Rated Temperature
    70°C
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    6.858mm