  • 3386T-1-104LF
3386T-1-104LF
advertisement
Manufacturer No:
3386T-1-104LF
HK JDW NO:
103-3386T-1-104LF
Package:
Datasheet:
3386T-1-104LF
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3386T-1-104LF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.190 H 9.53mmx9.53mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3386T
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.97mm
  • Size Code
    3838
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    280 deg
  • Height
    4.826mm