  • 3549S-1AA-101A
3549S-1AA-101A
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AA-101A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3549S-1AA-101A
Package:
Datasheet:
3549S-1AA-101A
Description:
Quantity:
In Stock : 32
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AA-101A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    3549
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.48mm
  • Base Part Number
    3549S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    0.2 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    27.5mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm