  • 3610S-1-501
3610S-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3610S-1-501
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-3610S-1-501
Step5Bar-code shipping tag
3610S-1-501
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Weight
    20g
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    500V