  • 36501J36NJTDG
36501J36NJTDG
advertisement
Manufacturer No:
36501J36NJTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36501J36NJTDG
Datasheet:
36501J36NJTDG
Description:
TE CONNECTIVITY 36501J36NJTDG Surface Mount High Frequency Inductor, 3650 Series, 36 nH, 600 mA, 0603 [1608 Metric], Wirewound
Step5Bar-code shipping tag
36501J36NJTDG
  • Resistance
    250mOhm
  • Depth
    1.12mm
  • Current Rating
    600mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    36nH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    600mA
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm Max
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.3GHz
  • Q @ Freq
    37 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    37
  • Q Factor
    37
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    600mA
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
  • Tolerance
    ±5%