  • 36501J82NJTDG
36501J82NJTDG
advertisement
Manufacturer No:
36501J82NJTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36501J82NJTDG
Datasheet:
36501J82NJTDG
Description:
TE CONNECTIVITY 36501J82NJTDG Surface Mount High Frequency Inductor, 3650 Series, 82 nH, 400 mA, 0603 [1608 Metric], Wirewound
Step5Bar-code shipping tag
36501J82NJTDG
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    540mOhm
  • Depth
    1.12mm
  • Current Rating
    400mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    82nH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    400mA
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    540mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Q @ Freq
    34 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    34
  • Q Factor
    34
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    400mA
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm