  • 3751H-600-103L
3751H-600-103L
advertisement
Manufacturer No:
3751H-600-103L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3751H-600-103L
Package:
Datasheet:
Description:
POTENTIOMETER PRECISION
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3751H-600-103L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Hybritron®
  • Series
    Hybritron® 3751
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • Base Part Number
    3751H
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.093 (2.36mm)
  • Rotation
    3600°
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 1.187 H 12.70mmx30.16mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.375 9.53mm