  • 380LQ153M025H032
380LQ153M025H032
advertisement
Manufacturer No:
380LQ153M025H032
HK JDW NO:
192-380LQ153M025H032
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
15mF Capacitor 20% 4630mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
380LQ153M025H032
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    21.999995g
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    15mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    4630mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Length
    35mm