  • 380LX332M035J202
380LX332M035J202
advertisement
Manufacturer No:
380LX332M035J202
HK JDW NO:
192-380LX332M035J202
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LX332M035J202
Description:
380LX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX332M035J202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    15.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380LX
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.01956mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm