  • 3862C-206-103AL
3862C-206-103AL
advertisement
Manufacturer No:
3862C-206-103AL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3862C-206-103AL
Package:
Datasheet:
3862C-206-103AL
Description:
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3862C-206-103AL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    24.999999g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    3862
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3862C
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 0.453 H 12.70mmx11.51mm
  • Diameter
    12.7mm
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm