  • 3FL230-50
3FL230-50
advertisement
Manufacturer No:
3FL230-50
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-3FL230-50
Package:
Datasheet:
3FL230-50
Description:
Power Transformers 12VA 115V@0.1A 230VCT@0.05A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3FL230-50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3FL230-50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Flanges, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2007
  • Series
    3FL
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    50mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 100mA Series 50mA
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Height
    27mm
  • Height Seated (Max)
    27.05mm