  • 3KASMC24AHE3/57T
3KASMC24AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
3KASMC24AHE3/57T
HK JDW NO:
884-3KASMC24AHE3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3KASMC24AHE3/57T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3KASMC24AHE3/57T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    185°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    3KASMC
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    77.1A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    38.9V
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Peak Pulse Current
    77.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    26.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    26.7V