  • 44A0111-16-7-MX
44A0111-16-7-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-16-7-MX
HK JDW NO:
798-44A0111-16-7-MX
Package:
Datasheet:
44A0111-16-7-MX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-16-7-MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.072 (1.83mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm