  • 44A0311-16-9-US
44A0311-16-9-US
advertisement
Manufacturer No:
44A0311-16-9-US
HK JDW NO:
798-44A0311-16-9-US
Package:
Datasheet:
44A0311-16-9-US
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44A0311-16-9-US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0311
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    2500V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.097 (2.46mm)
  • Length
    304.8mm
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.005 0.13mm