  • 475MKP275KJ
475MKP275KJ
advertisement
Manufacturer No:
475MKP275KJ
HK JDW NO:
373-475MKP275KJ
Package:
Radial
Datasheet:
475MKP275KJ
Purchasing and Inquiry
475MKP275KJ Overview
Electrical devices have 1.476 37.50mm lead spacing.In addition to operating at -40°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
475MKP275KJ Features
475MKP275KJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 475MKP275KJ applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Switch mode power supplies
  • Battery management system
  • TV and monitor sets
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Mobile communications
  • Electronic ballasts
  • Global positioning systems
  • RF Modules
Step5Bar-code shipping tag
475MKP275KJ
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.669W 41.50mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.193 30.30mm