  • 48ASSP1S1V2QAT
48ASSP1S1V2QAT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S1V2QAT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-48ASSP1S1V2QAT
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S1V2QAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Brackets, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Actuator Length
    5.08mm