  • 48ASSP3S1M1QAT
48ASSP3S1M1QAT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP3S1M1QAT
HK JDW NO:
330-48ASSP3S1M1QAT
Description:
Switch Slide ON OFF ON SPDT Top Slide 5A 250VAC 28VDC Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP3S1M1QAT
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Depth
    6.6mm
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    5.08mm