  • 5.0SMDJ24CA
5.0SMDJ24CA
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ24CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-5.0SMDJ24CA
Datasheet:
5.0SMDJ24CA
Description:
5.0SMDJ Transient Voltage Suppressor Diode Single Bi-Directional 24V 300A 5KW 2-Pin DO-214AB T/R
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ24CA
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    129A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    38.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    24V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ