  • 511D107M010AA4D
511D107M010AA4D
advertisement
Manufacturer No:
511D107M010AA4D
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-511D107M010AA4D
Package:
Radial, Can
Datasheet:
511D107M010AA4D
Description:
511D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 108mA 0.236Dia 6.00mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
511D107M010AA4D
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    511D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.073Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    108mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    2.9Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    108mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    131mA @ 40kHz
  • Diameter
    6mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm