  • 55A0811-16-4
55A0811-16-4
advertisement
Manufacturer No:
55A0811-16-4
HK JDW NO:
798-55A0811-16-4
Package:
Datasheet:
55A0811-16-4
Step5Bar-code shipping tag
55A0811-16-4
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Yellow
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.077 (1.96mm)
  • Application
    AIRFRAME, MEDIUM WEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    1.96 mm
  • Outside Diameter
    1.96 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.4224 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.009 0.23mm