  • 55A1112-24-9-9
55A1112-24-9-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1112-24-9-9
HK JDW NO:
798-55A1112-24-9-9
Step5Bar-code shipping tag
55A1112-24-9-9
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1112
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.070 (1.78mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    940 μm
  • Outside Diameter
    1.78 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    640 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Cross Section Area
    0.24 mm2
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm