  • 55A1121-24-2/6-9
55A1121-24-2/6-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1121-24-2/6-9
HK JDW NO:
798-55A1121-24-2/6-9
Package:
100
Datasheet:
55A1121-24-2/6-9
Description:
High Performance Cable 2Conductors 24AWG 2.72mm Tin Plated Copper White 600VAC
Step5Bar-code shipping tag
55A1121-24-2/6-9
    Select All
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.107 (2.72mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    2.72 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    2.72 mm
  • Wire/Cable Color
    Blue
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Conductor Diameter
    640 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • Number of Pairs
    1
  • Cross Section Area
    0.24 mm2
  • Length
    304.8mm
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm