  • 55A1812-12-9-9CS2275
55A1812-12-9-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1812-12-9-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1812-12-9-9CS2275
Step5Bar-code shipping tag
55A1812-12-9-9CS2275
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1812
  • Published
    2004
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.144 (3.66mm)
  • Wire/Cable Diameter
    2.82 mm
  • Outside Diameter
    3.66 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.159 mm
  • Strand Size
    28 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm