  • 55A1812-20-29-2
55A1812-20-29-2
advertisement
Manufacturer No:
55A1812-20-29-2
HK JDW NO:
798-55A1812-20-29-2
Package:
Datasheet:
55A1812-20-29-2
Step5Bar-code shipping tag
55A1812-20-29-2
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1812
  • Published
    2004
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Jacket Color
    Red, White Stripe
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.091 (2.31mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm