  • 55FB1424-24-FLT2-0CS1925
55FB1424-24-FLT2-0CS1925
advertisement
Manufacturer No:
55FB1424-24-FLT2-0CS1925
HK JDW NO:
790-55FB1424-24-FLT2-0CS1925
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55FB1424-24-FLT2-0CS1925
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Conductor Material
    Copper Alloy, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.139 (3.53mm)
  • Conductor Insulation
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm