  • 44A1121-24-2/3-9
44A1121-24-2/3-9
advertisement
Manufacturer No:
44A1121-24-2/3-9
HK JDW NO:
790-44A1121-24-2/3-9
Package:
Datasheet:
44A1121-24-2/3-9
Description:
High Performance Cable 2Conductors 24AWG 3mm Tin Plated Copper White 600VAC
Step5Bar-code shipping tag
44A1121-24-2/3-9
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Digi-Spool™, Continuous Spool
  • Published
    2007
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    2
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.118 (3.00mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Conductor Insulation
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Wire/Cable Diameter
    3 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    3 mm
  • Wire/Cable Color
    Orange
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    640 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • Length
    Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm