  • 55PC0111-20-96
55PC0111-20-96
advertisement
Manufacturer No:
55PC0111-20-96
HK JDW NO:
798-55PC0111-20-96
Package:
Datasheet:
55PC0111-20-96
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC0111-20-96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    White, Blue Stripe
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.049 (1.24mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm