  • 55PC0231-20-3/6/9
55PC0231-20-3/6/9
advertisement
Manufacturer No:
55PC0231-20-3/6/9
HK JDW NO:
798-55PC0231-20-3/6/9
Package:
Datasheet:
55PC0231-20-3/6/9
Description:
55PC CABLE
Step5Bar-code shipping tag
55PC0231-20-3/6/9
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    302°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    White
  • Number of Conductors
    3 (1 Triad Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.116 (2.95mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Wire/Cable Diameter
    540 μm
  • Outside Diameter
    2.9464 mm
  • Wire/Cable Color
    Orange
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    965.2 μm
  • Strand Size
    32 AWG