  • 55PC0811-16-0CS2502
55PC0811-16-0CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC0811-16-0CS2502
HK JDW NO:
798-55PC0811-16-0CS2502
Step5Bar-code shipping tag
55PC0811-16-0CS2502
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2004
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.076 (1.93mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.010 0.25mm