  • 55PC6002-18-9-92CS2502
55PC6002-18-9-92CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC6002-18-9-92CS2502
HK JDW NO:
798-55PC6002-18-9-92CS2502
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC6002-18-9-92CS2502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Nickel Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Jacket Color
    White, Red Stripe
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.097 (2.46mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm