  • 564R2DF0Q15
564R2DF0Q15
advertisement
Manufacturer No:
564R2DF0Q15
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-564R2DF0Q15
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
564R2DF0Q15
Description:
Cera-Mite 564R 15pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% N2200 0.291Dia 7.40mm -25°C~105°C 2 Terminations Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
564R2DF0Q15
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Cera-Mite 564R
  • Size / Dimension
    0.291Dia 7.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    N2200
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 1000
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Depth
    4.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Size Code
    2919
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm
  • Length
    7.4mm