  • 564R60GAQ22
564R60GAQ22
advertisement
Manufacturer No:
564R60GAQ22
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-564R60GAQ22
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
564R60GAQ22
Description:
Cera-Mite 564R 22pF Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.461Dia 11.70mm -25°C~105°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
564R60GAQ22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Cera-Mite 564R
  • Size / Dimension
    0.461Dia 11.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    6kV
  • Depth
    6.1mm
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6000V
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    11.7mm