  • 5KP17AHE3/73
5KP17AHE3/73
advertisement
Manufacturer No:
5KP17AHE3/73
HK JDW NO:
884-5KP17AHE3/73
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP17AHE3/73
Step5Bar-code shipping tag
5KP17AHE3/73
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Operating Supply Voltage
    17V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.9V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    181A
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    27.6V
  • Clamping Voltage
    27.6V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    17V
  • Peak Pulse Current
    181A
  • Reverse Standoff Voltage
    17V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    18.9V