  • 5KP43CA-B
5KP43CA-B
advertisement
Manufacturer No:
5KP43CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5KP43CA-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP43CA-B
Description:
Quantity:
In Stock : 6632
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
5KP43CA-B
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    5KP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    10μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    73.5A
  • Clamping Voltage
    69.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    43V
  • Peak Pulse Current
    73.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    50.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    47.8V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W