  • 5KP75A-E3/51
5KP75A-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
5KP75A-E3/51
HK JDW NO:
884-5KP75A-E3/51
Datasheet:
5KP75A-E3/51
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 75V Unidirect
Step5Bar-code shipping tag
5KP75A-E3/51
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Operating Supply Voltage
    7.5V
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Peak Pulse Current
    41.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    8.33V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V
  • Reverse Breakdown Voltage
    83.3V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W