  • 601D277F050FE7
601D277F050FE7
advertisement
Manufacturer No:
601D277F050FE7
HK JDW NO:
874-601D277F050FE7
Datasheet:
601D277F050FE7
Description:
601D 270μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 810mA 0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 65
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
601D277F050FE7
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    601D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    519mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55.9μA
  • Ripple Current
    810mA
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Diameter
    16.1mm
  • Length
    28.575mm