  • 715P15452LD3
715P15452LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P15452LD3
HK JDW NO:
192-715P15452LD3
Datasheet:
715P15452LD3
Purchasing and Inquiry
715P15452LD3 Overview
The device exhibits 2Ohm insulation resistance.There is 0.720 18.30mm lead spacing on this electrical device.It is capable of operating at -55°C~85°C degrees Celsius.
715P15452LD3 Features
2Ohm insulation resistance
715P15452LD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P15452LD3 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • Audio/video equipment
  • Coupling, decoupling
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filtering
  • Battery management system
  • TV and monitor sets
  • Snubbering
  • Blocking
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
715P15452LD3
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.441Diax1.252L 11.20mmx31.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Color
    Orange
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    155V
  • Lead Pitch
    18.3mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.720 18.30mm
  • Insulation Resistance
    2Ohm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    200V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.049 %
  • Diameter
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.752 19.10mm